The Honda CBF250 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical factor. The Honda CBF250 includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, delivering reliable efficiency on the road.
Regular maintenance is vital for keeping your Honda CBF250 in top condition. Common service items involve sprockets. With regular servicing, your CBF250 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 138.5 kg (303,77 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |