The Kawasaki Zephyr 1100 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1062.00 ccm (64,48 cubic inches) In-line four, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM, 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 215.0 km/h (132,93 mph)
Proper upkeep is necessary for keeping your Kawasaki Zephyr 1100 in top condition. Common service items involve sprockets. With the right parts, your Zephyr 1100 can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1062.00 ccm (64,48 cubic inches) |
| Power: | 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 215.0 km/h (132,93 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 252.0 kg (552,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |