The Honda NX 650 Dominator is a 4 stroke, Enduro bike with a 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 41.00 HP (29,75 kW)) @ 6000 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key feature. The Honda NX 650 Dominator comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, offering good performance for your rides.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Honda NX 650 Dominator in top condition. Common service items involve clutch plates. Through proper maintenance, your NX 650 Dominator will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda NX 650 Dominator Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/90 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 41.00 HP (29,75 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 167.0 kg (366,36 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |