The MZ 125 SX Sixdays 87 is a 4 stroke, Motocross bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 175.0 km/h (108,16 mph)
For daily commuting, the tank size is an important feature. The MZ 125 SX Sixdays 87 includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage for your rides.
Preventative care is necessary for keeping your MZ 125 SX Sixdays 87 operating reliably. Popular maintenance parts consist of air filters. With regular servicing, your 125 SX Sixdays 87 will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for MZ 125 SX Sixdays 87 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - ;21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 175.0 km/h (108,16 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 127.5 kg (279,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |