The Hyosung GV 250 Aquila is a 4 stroke, Custom bike with a 248.00 ccm (15,05 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 34.00 HP (24.8 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical factor. The Hyosung GV 250 Aquila comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, offering good efficiency during your journeys.
Regular maintenance is key for ensuring your Hyosung GV 250 Aquila running smoothly. Common service items consist of clutch plates. By using genuine parts, your GV 250 Aquila can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GV 250 Aquila Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |