The Kymco Yup 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.51 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Kymco Yup 50 includes a fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, delivering good efficiency for your rides.
Preventative care is essential for maintaining your Kymco Yup 50 performing at its best. Essential service parts comprise fuel filters. With regular servicing, your Yup 50 will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kymco Yup 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.51 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1927 mm (75,52 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |