The Moto Guzzi 940 Custom is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 936.00 ccm (56,82 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 73.75 HP (53,53 kW)) @ 7200 RPM, 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The Moto Guzzi 940 Custom is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, providing efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is vital to maintain your Moto Guzzi 940 Custom operating reliably. Popular maintenance parts include brake pads. Through proper maintenance, your 940 Custom will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi 940 Custom Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 18 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 936.00 ccm (56,82 cubic inches) |
| Power: | 73.75 HP (53,53 kW)) @ 7200 RPM |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | 2205 mm (86,37 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |