The Harley Davidson FXSTS Springer Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) V2 type of engine.
When out on the road, the fuel system is a key consideration. The Harley Davidson FXSTS Springer Softail comes with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, providing efficient fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Harley Davidson FXSTS Springer Softail in top condition. Popular maintenance parts consist of brake pads. With the right parts, your FXSTS Springer Softail will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 296.3 kg (649,93 pounds) |
| Length: | 2372 mm (92,93 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |