The Bimota DB7 Oronero is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 164.00 HP (119.7 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Bimota DB7 Oronero is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel delivery system, providing efficient fuel economy for your rides.
Proper upkeep is key for keeping your Bimota DB7 Oronero running smoothly. Popular maintenance parts involve sprockets. With the right parts, your DB7 Oronero will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Bimota DB7 Oronero Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) |
| Power: | 164.00 HP (119.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 164.0 kg (359,79 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Floating discs Brembo, Radial Caliper Brembo 4-Pistons, 4-Pads |
| Rear Brakes: | Single disc. Bimoto 2-pistons, 2-pads Brembo callipers |