The MZ Charly Electroroller is a stroke, Scooter bike with a 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 1.00 HP (0.7 kW and a top speed of 20.0 km/h (12,34 mph)
Routine service is essential for keeping your MZ Charly Electroroller running smoothly. Common service items consist of fuel filters. Through proper maintenance, your Charly Electroroller can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 1.00 HP (0.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 20.0 km/h (12,34 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 42.0 kg (92,14 pounds) |
| Length: | 1050 mm (41,09 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |