The Factory Bike Desert YR200 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 193.30 ccm (11,74 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 13.41 HP (9.8 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key feature. The Factory Bike Desert YR200 features a 6.10 litres (1,60 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage for your rides.
Regular maintenance is necessary to maintain your Factory Bike Desert YR200 in top condition. Essential service parts consist of oil filters. With regular servicing, your Desert YR200 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Factory Bike Desert YR200 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 193.30 ccm (11,74 cubic inches) |
| Power: | 13.41 HP (9.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.10 litres (1,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |