The Kymco Vitality is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.60 HP (1,89 kW)) @ 7500 RPM, 3.40 Nm (0,30 kgf-m or 2,49 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The Kymco Vitality features a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel management system, offering good range during your journeys.
Regular maintenance is essential to keep your Kymco Vitality performing at its best. Frequently replaced components involve clutch plates. With the right parts, your Vitality can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco Vitality Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.60 HP (1,89 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.40 Nm (0,30 kgf-m or 2,49 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 102.0 kg (223,78 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |