The Harley Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is a key factor. The Harley Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, delivering reliable mileage during your journeys.
Proper upkeep is crucial for keeping your Harley Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster running smoothly. Essential service parts consist of oil filters. With the right parts, your XL1200R Sportster 1200 Roadster can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.12 Nm (10,85 kgf-m or 78,61 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 256.3 kg (562,18 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |