The Hyosung Cruise II is a 4 stroke, Custom bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.30 HP (10,35 kW)) @ 8600 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7600 RPM and a top speed of 105.0 km/h (64,87 mph)
For weekend adventures, the tank size is a key feature. The Hyosung Cruise II is fitted with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, giving optimal performance on the road.
Proper upkeep is vital to maintain your Hyosung Cruise II in top condition. Common service items include fuel filters. Through proper maintenance, your Cruise II can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Hyosung Cruise II Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.30 HP (10,35 kW)) @ 8600 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 105.0 km/h (64,87 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 141.0 kg (309,35 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |