The Tank Sports Sporty 150 Deluxe is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for ensuring your Tank Sports Sporty 150 Deluxe performing at its best. Popular maintenance parts consist of drive chains. By using genuine parts, your Sporty 150 Deluxe can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Sporty 150 Deluxe Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 99.8 kg (218,90 pounds) |
| Length: | 1956 mm (76,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |