The MZ RT 125 is a 4 stroke, Sport bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a key factor. The MZ RT 125 comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, ensuring optimal fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your MZ RT 125 in top condition. Common service items comprise batteries. Through proper maintenance, your RT 125 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MZ RT 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |