The Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM, 164.07 Nm (16,62 kgf-m or 120,40 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key feature. The Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper comes with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, ensuring optimal fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper operating reliably. Popular maintenance parts consist of clutch plates. By using genuine parts, your Sidewinder Rubber Mount Chopper can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 21 and the Rear Tyre size is 260/40 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 164.07 Nm (16,62 kgf-m or 120,40 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 308.4 kg (676,60 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 6-piston P.M. calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston P.M. calipers |