The Peugeot Geopolis 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.30 ccm (14,84 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 22.00 HP (16.1 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical factor. The Peugeot Geopolis 250 features a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy for your adventures.
Routine service is crucial to keep your Peugeot Geopolis 250 in peak form. Common service items involve spark plugs. Through proper maintenance, your Geopolis 250 will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Geopolis 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.30 ccm (14,84 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |