The Keeway Focus125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM, 7.39 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 4750 RPM and a top speed of 86.0 km/h (53,13 mph)
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Keeway Focus125 comes with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, delivering efficient range during your journeys.
Regular maintenance is important for keeping your Keeway Focus125 in peak form. Essential service parts comprise air filters. By using genuine parts, your Focus125 will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.39 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 86.0 km/h (53,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |