The Blata Elite 42 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.15 HP (2,99 kW)) @ 10300 RPM, 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The Blata Elite 42 is fitted with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, providing excellent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is essential for ensuring your Blata Elite 42 operating reliably. Frequently replaced components include sprockets. With regular servicing, your Elite 42 can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Blata Elite 42 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 4.15 HP (2,99 kW)) @ 10300 RPM |
| Torque: | 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 21.5 kg (47,16 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |