The Dafier DFE 125 7 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.19 HP (7.4 kW and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential for maintaining your Dafier DFE 125 7 operating reliably. Common service items include drive chains. Through proper maintenance, your DFE 125 7 will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Dafier DFE 125 7 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 93.0 kg (203,98 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |