The Aprilia Tuono 1000R Factory is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 139.00 HP (100,99 kW)) @ 9500 RPM, 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential aspect. The Aprilia Tuono 1000R Factory is fitted with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, giving optimal fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is vital for keeping your Aprilia Tuono 1000R Factory performing at its best. Popular maintenance parts comprise spark plugs. With the right parts, your Tuono 1000R Factory can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Tuono 1000R Factory Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17. and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 139.00 HP (100,99 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 107.00 Nm (10,85 kgf-m or 78,51 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |