The Triumph Centennial Edition Daytona is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 149.00 HP (108,26 kW)) @ 10700 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8200 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The Triumph Centennial Edition Daytona features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, giving reliable range for your rides.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Triumph Centennial Edition Daytona in top condition. Common service items involve sprockets. Using quality components, your Centennial Edition Daytona will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 149.00 HP (108,26 kW)) @ 10700 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8200 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2072 mm (81,19 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |