The Enfield Bullet 500 is a stroke, Classic bike with a Air cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) type of engine.
This engine has 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5400 RPM, 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 125.0 km/h (77,31 mph)
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The Enfield Bullet 500 comes with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, offering good performance on the road.
Routine service is essential for ensuring your Enfield Bullet 500 in top condition. Essential service parts comprise spark plugs. With the right parts, your Bullet 500 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | N/A |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5400 RPM |
| Torque: | 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 125.0 km/h (77,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |