The Peugeot Looxor Advantage is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 8.71 HP (6,37 kW)) @ 8000 RPM, 1.00 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key consideration. The Peugeot Looxor Advantage is fitted with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, ensuring consistent efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Peugeot Looxor Advantage running smoothly. Frequently replaced components consist of sprockets. Using quality components, your Looxor Advantage will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.71 HP (6,37 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 1.00 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 1952 mm (76,52 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |