The BMW R1200GS is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 102.00 HP (74,13 kW)) @ 7000 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key aspect. The BMW R1200GS is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, ensuring good range for your adventures.
Regular maintenance is necessary to maintain your BMW R1200GS operating reliably. Popular maintenance parts include air filters. With regular servicing, your R1200GS will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for BMW R1200GS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - H19 and the Rear Tyre size is 150/70 - H17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 102.00 HP (74,13 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |