The Suzuki GS 125 ESF is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.27 HP (9,65 kW)) @ 8500 RPM and a top speed of 114.7 km/h (70,94 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Suzuki GS 125 ESF features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, ensuring efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is vital for keeping your Suzuki GS 125 ESF in top condition. Common service items consist of fuel filters. Using quality components, your GS 125 ESF will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.27 HP (9,65 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 114.7 km/h (70,94 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1989 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 1945 mm (76,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |