The Benelli Tornado Naked Tre 899 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 899.00 ccm (54,59 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.99 HP (84,28 kW)) @ 10500 RPM, 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key feature. The Benelli Tornado Naked Tre 899 is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, giving efficient efficiency for your adventures.
Regular maintenance is key for maintaining your Benelli Tornado Naked Tre 899 in top condition. Essential service parts involve sprockets. Through proper maintenance, your Tornado Naked Tre 899 will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Benelli Tornado Naked Tre 899 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ;17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54,59 cubic inches) |
| Power: | 115.99 HP (84,28 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |