The Diamo Turista is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 258.00 ccm (15,66 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.40 HP (13.4 kW and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
For weekend adventures, the tank size is an important factor. The Diamo Turista includes a 10.97 litres (2,89 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, giving good range for your adventures.
Routine service is essential for keeping your Diamo Turista performing at its best. Frequently replaced components comprise drive chains. By using genuine parts, your Turista can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Diamo Turista Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 and the Rear Tyre size is 110/90 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 258.00 ccm (15,66 cubic inches) |
| Power: | 18.40 HP (13.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.97 litres (2,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 167.8 kg (368,15 pounds) |
| Length: | 2134 mm (83,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |