The Yamaha TT R125LW is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 123.70 ccm (7,51 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.65 HP (6,97 kW)) @ 8000 RPM, 9.85 Nm (1.0 kgf-m or 7.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The Yamaha TT R125LW comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, providing good efficiency for your adventures.
Regular maintenance is crucial for keeping your Yamaha TT R125LW in top condition. Regular replacement items comprise brake pads. With the right parts, your TT R125LW will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha TT R125LW Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - M17 and the Rear Tyre size is 90/90 - M14 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7,51 cubic inches) |
| Power: | 9.65 HP (6,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.85 Nm (1.0 kgf-m or 7.3 ft.lbs |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |