The Honda CB1300S ABS is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 1284.00 ccm (77,96 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The Honda CB1300S ABS comes with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering good performance for your adventures.
Regular maintenance is essential for keeping your Honda CB1300S ABS operating reliably. Popular maintenance parts comprise batteries. With regular servicing, your CB1300S ABS will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1284.00 ccm (77,96 cubic inches) |
| Power: | 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 236.0 kg (517,70 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Double disc |