The PGO Hot Big Max 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 6750 RPM, 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential consideration. The PGO Hot Big Max 50 is fitted with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, providing consistent range for your adventures.
Preventative care is necessary to maintain your PGO Hot Big Max 50 in peak form. Essential service parts involve air filters. Through proper maintenance, your Hot Big Max 50 can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for PGO Hot Big Max 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |