The MZ 1000 SF StreetFighter is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 111.30 HP (80,79 kW)) @ 9000 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key feature. The MZ 1000 SF StreetFighter includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, delivering efficient performance for your rides.
Routine service is key for maintaining your MZ 1000 SF StreetFighter in top condition. Regular replacement items include sprockets. Through proper maintenance, your 1000 SF StreetFighter will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for MZ 1000 SF StreetFighter Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 111.30 HP (80,79 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |