The Bimota SB8K Gobert is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 142.60 HP (103,58 kW)) @ 9750 RPM, 105.50 Nm (10,75 kgf-m or 77,41 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential consideration. The Bimota SB8K Gobert comes with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel injection system, offering good range during your journeys.
Routine service is crucial for ensuring your Bimota SB8K Gobert in top condition. Regular replacement items comprise fuel filters. With regular servicing, your SB8K Gobert will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Bimota SB8K Gobert Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 142.60 HP (103,58 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 105.50 Nm (10,75 kgf-m or 77,41 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |