The Harley Davidson XL 883 Sportster Police is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 882.66 ccm (53,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important feature. The Harley Davidson XL 883 Sportster Police features a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, giving efficient performance on the road.
Routine service is crucial for ensuring your Harley Davidson XL 883 Sportster Police in peak form. Essential service parts consist of sprockets. Using quality components, your XL 883 Sportster Police can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 883 Sportster Police Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53,59 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 74.58 Nm (7,56 kgf-m or 54,73 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 255.4 kg (560,19 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |