The Kreidler Supermotard 125 DD is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.42 HP (11.3 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical feature. The Kreidler Supermotard 125 DD is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, delivering excellent efficiency for your adventures.
Preventative care is key for maintaining your Kreidler Supermotard 125 DD in top condition. Frequently replaced components include clutch plates. With the right parts, your Supermotard 125 DD will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kreidler Supermotard 125 DD Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.42 HP (11.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |