The TGB Akros Tec 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.90 HP (3.6 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The TGB Akros Tec 50 is fitted with a 5.30 litres (1,39 gallons) fuel tank, delivering consistent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is important for maintaining your TGB Akros Tec 50 in peak form. Frequently replaced components involve drive chains. By using genuine parts, your Akros Tec 50 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for TGB Akros Tec 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 7.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.30 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |