The Izuka T125A is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.00 HP (6.6 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important factor. The Izuka T125A features a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy for your rides.
Proper upkeep is crucial to keep your Izuka T125A in top condition. Popular maintenance parts involve air filters. By using genuine parts, your T125A will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1910 mm (74,82 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |