The Kymco 125 Spike is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 120.40 ccm (7,31 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.85 HP (6,47 kW)) @ 8000 RPM, 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important to keep your Kymco 125 Spike in top condition. Essential service parts include clutch plates. Using quality components, your 125 Spike will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco 125 Spike Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 120.40 ccm (7,31 cubic inches) |
| Power: | 8.85 HP (6,47 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |