The Generic Trigger SM Competition is a 2 stroke, Super Motard bike with a 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.39 HP (1,00 kW)) @ 5500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key factor. The Generic Trigger SM Competition features a 37.85 litres (9,95 gallons) fuel tank, delivering excellent range for your adventures.
Routine service is crucial for ensuring your Generic Trigger SM Competition in peak form. Common service items involve clutch plates. Using quality components, your Trigger SM Competition will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Generic Trigger SM Competition Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.39 HP (1,00 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 37.85 litres (9,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |