The Bimota Supermono is a 4 stroke, Sport bike with a 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6500 RPM, 57.90 Nm (5,87 kgf-m or 42,49 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital to maintain your Bimota Supermono running smoothly. Essential service parts include sprockets. By using genuine parts, your Supermono will sustain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.90 Nm (5,87 kgf-m or 42,49 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 145.0 kg (318,10 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |