The Harley Davidson XL 883C Sportster 883 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 882.66 ccm (53,59 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the tank size is an important aspect. The Harley Davidson XL 883C Sportster 883 Custom is fitted with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, delivering consistent efficiency on the road.
Routine service is key for maintaining your Harley Davidson XL 883C Sportster 883 Custom in top condition. Regular replacement items comprise fuel filters. Through proper maintenance, your XL 883C Sportster 883 Custom will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 883C Sportster 883 Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53,59 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 69.15 Nm (7,06 kgf-m or 50,75 ft.lbs) @ 4300 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 253.1 kg (555,21 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |