The Yamaha YP 250 Majesty Majesty A is a 4 stroke, Scooter bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important for ensuring your Yamaha YP 250 Majesty Majesty A in peak form. Essential service parts involve spark plugs. Through proper maintenance, your YP 250 Majesty Majesty A will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |