The Aprilia Mana 850 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 839.30 ccm (50,95 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 75.09 HP (54,53 kW)) @ 8000 RPM, 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical consideration. The Aprilia Mana 850 ABS is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, providing optimal performance for your rides.
Routine service is essential for keeping your Aprilia Mana 850 ABS operating reliably. Common service items involve clutch plates. With regular servicing, your Mana 850 ABS will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Mana 850 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17. and the Rear Tyre size is 180/55 - 17. so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (50,95 cubic inches) |
| Power: | 75.09 HP (54,53 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |