The Kymco Xciting 500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 498.50 ccm (30,27 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 42.37 HP (30,75 kW)) @ 7500 RPM, 44.10 Nm (4,48 kgf-m or 32,34 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical feature. The Kymco Xciting 500 comes with a fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, ensuring consistent performance during your journeys.
Regular maintenance is important to keep your Kymco Xciting 500 in peak form. Popular maintenance parts comprise brake pads. With regular servicing, your Xciting 500 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kymco Xciting 500 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 498.50 ccm (30,27 cubic inches) |
| Power: | 42.37 HP (30,75 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 44.10 Nm (4,48 kgf-m or 32,34 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |