The Blata Origami B1 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.08 HP (10,25 kW)) @ 12300 RPM, 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 12000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key feature. The Blata Origami B1 is fitted with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, providing consistent performance for your rides.
Routine service is important for maintaining your Blata Origami B1 running smoothly. Common service items comprise fuel filters. By using genuine parts, your Origami B1 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 14.08 HP (10,25 kW)) @ 12300 RPM |
| Torque: | 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 12000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 25.0 kg (54,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |