The Ducati 999s Superbike is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 141.07 HP (102,49 kW)) @ 9750 RPM, 11.40 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential factor. The Ducati 999s Superbike is fitted with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Ducati 999s Superbike performing at its best. Essential service parts comprise brake pads. Using quality components, your 999s Superbike will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ducati 999s Superbike Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 141.07 HP (102,49 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 11.40 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |