The Ducati Superbike 1098 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 134.00 HP (97,31 kW)) @ 9750 RPM, 122.58 Nm (12,44 kgf-m or 89,95 ft.lbs) @ 12500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key feature. The Ducati Superbike 1098 comes with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel injection system, ensuring consistent performance on the road.
Regular maintenance is important for maintaining your Ducati Superbike 1098 performing at its best. Frequently replaced components consist of drive chains. Through proper maintenance, your Superbike 1098 can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati Superbike 1098 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) |
| Power: | 134.00 HP (97,31 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 122.58 Nm (12,44 kgf-m or 89,95 ft.lbs) @ 12500 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |