The Ducati Monster S4 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 101.00 HP (73,33 kW)) @ 8750 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical consideration. The Ducati Monster S4 is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel delivery system, giving reliable fuel economy for your rides.
Regular maintenance is crucial to maintain your Ducati Monster S4 in peak form. Frequently replaced components consist of batteries. Through proper maintenance, your Monster S4 will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S4 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 101.00 HP (73,33 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | 2108 mm (82,59 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |