The MV Agusta Brutale 1078RR is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 154.00 HP (111,84 kW)) @ 10700 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 8100 RPM and a top speed of 267.3 km/h (165,27 mph)
During extended trips, the gas tank is a key feature. The MV Agusta Brutale 1078RR is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, delivering good range for your adventures.
Proper upkeep is important for keeping your MV Agusta Brutale 1078RR in top condition. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Using quality components, your Brutale 1078RR can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta Brutale 1078RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 154.00 HP (111,84 kW)) @ 10700 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 8100 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 267.3 km/h (165,27 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |